Czas na Sianożęty

Sianożęty to maleńka nadbałtycka miejscowość wypoczynkowo-wczasowa, położona nad Zatoką Pomorską na Wybrzeżu Słowińskim. Administracyjnie znajduje się w województwie zachodniopomorskim, podlega pod powiat kołobrzeski i pod gminę Ustronie Morskie. Wieś znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie Ustronia Morskiego, można nawet myśleć, że jest jego częścią. Kilometr odległości pomiędzy miejscowościami może wizerunkowo nie czyni żadnej różnicy, ale Sianożęty to zdecydowanie bardziej wyciszona wieś, każdego roku przyciągająca amatorów spokoju. Ogromnym atutem wsi jest powietrze bogate w aerozol morski ze sporą dawką jodu, co znakomicie oczyszcza chociażby układ oddechowy.

Dawne Sianożęty

Ciężko mówić o historii Sianożęt – od początku powstania osady do końca XIX wieku praktycznie nic tutaj się nie działo. Historia wsi żyje opowieścią o XVII – wiecznym myśliwym polującym na wilki za pomocą dołów, przez które do osady przylgnęła potoczna nazwa “Wilcze Doły” lub “Wilczy Dół”. Dopiero końcówka XIX wieku wprowadziła tutaj osadnictwo – z Ustronia Morskiego uciekli rybacy, przerażeni głodem Bałtyku na ląd. Do początków XX wieku była to wieś rybacko-rolnicza. Moda na kurorty dotarła w te okolice i z czasem Sianożęty (dawniej z niemieckiego Ziegenberg czyli Kozia Góra) stały się znaną miejscowością turystyczną, a sławę swoją zawdzięczały odkryciu źródeł solankowych. Z archiwalnych fotografii prezentuje się widok na tłumną plażę, zdobioną przez drewnianą architekturę plażową typową dla tamtych czasów. Niestety po II wojnie światowej wioska nie odbudowała swojego potencjału turystycznego. Zapomniano o niej. Została ponownie odkryta w latach 70-tych XX wieku. Nie powrócono do eksploatacji źródeł solankowych, a szkoda, gdyż powrót do tych źródeł mógłby nadać wsi status uzdrowiska. Kąpiel w solance to nie tylko poprawa kondycji skóry, ale i pomoc w walce z otyłością, która stała się plagą XXI wieku.

Uroki plażowania w Sianożętach

Plaża w Sianożętach jest czysta i zadbana, ma także wyznaczone kąpielisko strzeżone. Przede wszystkim nie jest zatłoczona, co daje możliwość znalezienia sobie na plaży przestrzeni idealnej do wypoczynku. Jak na każdej plaży, letnicy uwielbiają kąpiele słoneczne. Wielogodzinny pobyt nad brzegiem Bałtyku sprzyja regeneracji sił witalnych i dostarcza energii. Sianożęty zapraszają i oferują turystom wiele miejsc noclegowych. Można tu znaleźć różne hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne, które zapewniają wczasowiczom dogodne warunki.

Jedna myśl nt. „Czas na Sianożęty

Dodaj komentarz