Górskie widoki i tajemnice – Kłodzko

Położone w górskiej kotlinie Kłodzko to miasto malownicze i niezwykłe. Tuż obok historycznych uliczek z zabytkowymi kamienicami rozciąga się imponująca twierdza na Górze Fortecznej, jedna z kilku największych atrakcji turystycznych, a jest tu wartych uwagi miejsc więcej.

Kłodzko (informacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kłodzko) to niewielkie i urokliwe miasteczko, gdzie na turystę czeka baza noclegowa, smaczne jedzenie i wspaniałe widoki oraz wiele zabytków. Najstarsza część miasta znajduje się zagłębieniu terenu między wzgórzami, a więc jej ulice tworzą malowniczy labirynt, często opadając dosyć stromo, umożliwiając oglądanie panoramy z budynkami na różnych poziomach.

Zachowany tu został średniowieczny układ ulic, barokowe i renesansowe kamienice, pośrodku Rynku wznosi się piękny XIX-wieczny ratusz. Do najstarszych zabytków Kłodzka należy gotycki most na Młynówce, przypominający wyglądem Most Karola w Pradze w mniejszej skali – z ustawionymi po bokach figurami pochodzącymi z XVI-XVII wieku. Wart uwagi jest również kościół pw. Wniebowstąpienia MNP, późnogotycki, z przepięknym wnętrzem.

Zwłaszcza w sierpniu turystów przyciąga wspomniana na wstępie twierdza. Wtedy właśnie odbywa się wielka, kilkudniowa impreza, której kulminacją jest rekonstrukcją bitwy pomiędzy wojskami pruskimi i napoleońskimi. W letnie weekendy odbywa się także specjalne nocne zwiedzanie z odgrywanymi przez aktorów scenkami. Jednak fortyfikacje – a właściwie ich część, dalsza jest zabezpieczana i odrestaurowywana stopniowo – dostępne są dla turystów przez cały rok, a oprowadzający przewodnicy, aby jeszcze bardziej wprowadzić w klimat epoki, noszą pruskie mundury.

Ciekawą i niepowtarzalną atrakcja turystyczną jest również podziemna trasa, prowadząca pod ulicami starej części miasta, przez połączone piwnice kamienic. To niezwykła przygoda, pozwalająca poznać tę część życia miasta, która zazwyczaj pozostaje niedostępna dla oczu przyjezdnych, i także poczuć ducha dawnych czasów.

Do wspaniałych zabytków i niezwykłych przeżyć dodajmy jeszcze położenie miasta, piękną przyrodę i krajobrazy oraz sąsiedztwo wielu innych turystycznych atrakcji. Każdy miłośnik jednocześnie górskich pejzaży oraz historii z pewnością zaraz zabierze się za wyszukiwanie tego, jakie noclegi (propozycje Kłodzka: ) miasto może zapewnić, jak tutaj dojechać i które pory roku będą najlepsze na taką wycieczkę – a widziane na żywo miasto działa na wyobraźnię dalece bardziej niż same jego opisy.

Dodaj komentarz