Pomniki historii w Łodzi

Łódź to miasto pełne historii, jednak nie tej dawnej, lecz takiej bliższej naszym czasom. Bowiem to, co odcisnęło trwałe piętno to czasy rewolucji przemysłowej, a następnie wojna. XIX wiek był okresem prężnego rozwoju, mówiono o niej wtedy, że jest miastem czterech kultur bowiem mieszkali tu razem Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Następnie wojna ponownie zmieniła strukturę aglomeracji.

Aby lepiej poznać Łódź warto po prostu po niej pochodzić – zgubić się w labiryncie pomiędzy kamieniczkami. Należy jednak dodać, że miejscowość ma do zaoferowania wiele atrakcji do zwiedzania – jej wojenne oblicze to nie jedyne interesujące aspekty. Koniecznie trzeba bowiem poznać także jej przemysłową stronę, wspaniałe muzea oraz kamienice. A zatem najlepiej jest przyjechać na kilka dni. Z noclegiem nie będziemy mieć żadnego problemu – jest to bowiem ogromne miasto, w którym każdy z pewnością znajdzie coś o odpowiednim standardzie i akceptowalnej cenie. Warto dodać, że istnieją tutaj także stare fabryki i magazyny przekształcone dzisiaj na hotele i inne miejsca noclegowe (sugestie ➢meteor-turystyka.pl/noclegi,lodz,0.html).

Gdzie możemy znaleźć ślady dawnych dni?

Zacząć możemy od Muzeum Tradycji Niepodległościowych znajdującego się na ul. Zgierskiej. W czasach II wojny światowej mieściło się tu więzienie, w którym pod koniec wojny miała miejsce jedna z największych zbrodni. Uciekając, armie niemieckie podpaliły więzienie wraz z jeńcami w środku. Następnie warto udać się do Muzeum Stacji Radegast – stąd wywożono Żydów, Polaków i innych mieszkańców Łodzi do obozów koncentracyjnych. Warto tu bowiem nadmienić, że getto łódzkie było zaraz po warszawskim drugim pod względem wielkości w Polsce. Dzisiaj spacerując po Bałutach możemy spotkać białe linie z napisem “Litzmannstadt ghetto”- pokazują one dawne granice.

Spacer do parku im. Szarych Szeregów, gdzie znajduje się pomnik Martyrologii Dziecięcej tzw. Pęknięte Serce to też dobra opcja. Upamiętnia on obóz dla polskich dzieci i młodzieży znajdujący się w tamtych rejonach. Będąc w pobliżu warto jeszcze zajrzeć na stary cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej. Jest to największy tego typu pochówek w mieście. Następnym krokiem w odkrywaniu ponurej, wojennej historii będzie z pewnością Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ulicy Gdańskiej. Tu także mieściło się dawniej więzienie, w którym więziony był również Józef Piłsudski.

Dodaj komentarz