Świdnica – zabytki sakralne i Kościół Pokoju

Świdnica to malowniczo położone niewielkie miasteczko, które znajduje się w zachodniej części naszego kraju. Leży ono na przedgórzu sudeckim [informacje: wikipedia / pogórze sudeckie]. Znane jest przede wszystkim z ciekawych zabytków oraz licznych wydarzeń kulturalnych.

Baza noclegowa [informacje: meteor / Świdnica] działająca w mieście to kilka hoteli oraz liczne przytulne pensjonaty i kwatery prywatne. W sezonie turystycznym, który przypada na okres letnich wakacji szkolnych, przyjeżdża tu wielu turystów, dlatego dobrze jest wcześniej zarezerwować pobyt. Obecnie coraz bardziej popularne są w internecie strony gromadzące różne oferty wypoczynkowe. Można je znaleźć pod hasłem “noclegi Świdnica”.

Jedną z najciekawszych atrakcji Świdnicy są obiekty sakralne, wśród których największą popularność zdobył tak zwany Kościół Pokoju. Jest to kościół należący do wyznania ewangelicko-augsburskiego. Został wybudowany w połowie siedemnastego wieku, a o jego powstaniu przesądził traktat westfalski, kończący krwawą wojnę trzydziestoletnią. Budowa tego kościoła była jednak obwarowana kilkoma obostrzeniami. Obiekt sakralny będący symbolem pokoju musiał być zbudowany poza miejskimi zabudowaniami. Od bram miasta miała go dzielić przynajmniej odległość armatniego strzału. Musiał on być wzniesiony z materiałów naturalnych, takich jak drewno, glina czy słoma. Jego bryła nie mogła przypominać tradycyjnego obiektu kościelnego, co wiązało się między innymi z tym, że nie mógł on mieć wieży z dzwonnicą. Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z trzech takich obiektów, znajdujących się w dzisiejszych granicach Rzeczypospolitej.

Kościół Pokoju jest znany nie tylko ze względu na swą historię sprzed wieków, ale również ze względu na wydarzenia historyczne, których był świadkiem nieco ponad dwadzieścia pięć lat temu. W roku przełomu politycznego w państwie polskim, czyli w roku 1989, kiedy to komunizm definitywnie chylił się ku upadkowi, na terenie kościoła zorganizowano nabożeństwo ku pojednaniu narodu polskiego i niemieckiego. Przedstawicielem ze strony Polski był premier Mazowiecki, zaś stronę niemiecką reprezentował kanclerz Kohl.

Świdnica ma wiele ciekawych zabytków, jednak z pewnością na pierwszy plan wysuwają się obiekty sakralne, które w tym niewielkim miasteczku można spotkać na niemal każdym rogu ulicy. Po dziś zachwycają one swoim pięknem oraz majestatycznym wystrojem wnętrz. Na mapie Polski jest wiele miejscowości, których historie można poznać przez zabytki. Jednym z takich miast jest z pewnością Jelenia Góra [informacje: mopspl / Jelenia Góra].

Dodaj komentarz